Skolyoz - Boy Grafisi (Ortoröntgen)

 
Skolyoz-Boy Grafisi
Skolyoz-Boy Grafisi

Skolyoz omurgada yana doğru eğrilik gelişmesidir. Doğuştan da olabilir, ancak genellikle gelişme çağında başlar. Skolyoz kız çocuklarında çok daha sık görülmektedir.

Erken tanı tedavi yöntemlerinin daha kolay ve başarılı olmasında çok önemlidir.

Dijital orthoröntgende tek bir film üzerinde boyun, sırt ve bel bölgesinin ortaya konabildiği ayakta skolyoz filmi çekilerek eğriliğin derecesi ölçülür.

Kontrol filmleri ile tedavinin etkinliği takip edilir. Merkezimizde özellikle çocukların X ışınından olumsuz etkilenmemesi için genital ve meme bölgelerine kurşun koruyucular kullanılır.

 

Kamburluk (Kifoz)

Kamburluk (Kifoz)
Kamburluk (Kifoz)

Omurgaya yandan baktığımızda açıklığı öne yada arkaya bakan normal eğrilikler vardır. Boyun ve bel bölgesinde arkaya bakan hafif konkavite, sırt bölgesinde ise hafif konveksite görülür.

Sırt bölgesindeki bu normal – fizyolojik konveksite kişisel duruş alışkanlıklarına bağlı olarak 20-55 derece arasında geniş bir aralıkta izlenir.

Pozisyonel kötü duruşa bağlı kamburluk çok yaygın bir durumdur.

Yapısal kamburlukta olgu ayakta dik durmaya çalışmasına rağmen kifozitenin 55 derece üzerinde olmasıdır. Nedenleri arasında doğuştan omurga anomalileri, edinsel omurga enfeksiyonları ( tüberküloz, bruselloz), travmalar ve osteoporoz sayılabilir.

Gelişim çağındaki çocuklarda Schuermann hastalığında omur gövdeleri yükseklik kaybı ve üçgensi form alarak yapısal kamburluğa neden olabilmektedir.

 

Alt Ekstremite Boy Grafisi

Alt Ekstremite Boy Grafisi
Alt Ekstremite Boy Grafisi

Alt ekstremitede diz eklemi başta olmak üzere eklem problemlerine, raşitizm gibi kemik metabolizma bozukluklarına yada doğumsal anomalilere bağlı olarak içe yada dışa doğru eğrilikler gelişebilir.

Kalça ekleminden topuğa kadar tüm alt ekstremitenin bütünü ile görülebildiği boy filmlerinin çekimi ile bu deformiteler ortaya konarak uzunluk ve açı ölçümleri yapılabilmektedir.

Boy uzatma operasyonları öncesi ve cerrahi tedavi sonrası boy grafileri ile değerlendirmeler yapılır.
Yapısal tek taraflı kısalıklarda gerçek farkın ortaya konarak tabanlık uygulaması yada cerrahi tedavi planlanır.