Kemik Dansitometre

Kemik Yoğunluğu Ölçümü

Kemik dansitometre kemiğin kırılganlık riskini belirleyen bir ölçüm yöntemidir. Cihaz düşük dozda X ışını ve bilgisayar kullanarak kemik yoğunluğu ölçümünü yapmaktadır. Bu alanda en gelişmiş cihaz olan GE Lunar kullanmaktayız.
Eğer kişilerde herhangi bir sebeple kemik kaybı başlamışsa ileri yaşlara gelip ağrı ve kırık problemi olmadan önce hiçbir şey hissetmedikleri için bu sorunları ifade edemezler. Günlük yaşamları sırasında omurgalarında meydana gelen çökmeleri de genellikle fark etmezler. Bu sebeple kemik erimesi hastalığına sessiz hastalık (osteoporoz ) denilmektedir. Osteoporoz hastalığı kesinlikle tedavi edilemez. Ancak erken tanı ile uygun ilaç kullanımı ve yaşam şartlarının düzeltilmesi sayesinde olduğu yerde durdurulması mümkündür. Osteoporoz tedavisinin takibi de belirli aralıklarla bu cihaz ile yapılmalıdır.

Osteoporoz nedir?

Osteoporoz kemik kütlesinde azalma ve kemik dokusunun mikroskobik yapısında bozulma sonucunda kemikte kırık riskinin artmasına yol açan bir iskelet hastalığıdır. Herkeste olan kalsiyum kaybı bu hastalığa neden olur. Kaybedilen kemik geri kazanılamaz. Ancak erken teşhis yapılırsa olduğu yerde durdurulabilir. Menopoz sebebi ile kadınlarda mutlaka olur. Ancak çeşitli sebeplerle gençlerde ve erkeklerde de görülmektedir.
Bilindiği gibi kemik yapısının gelişimi ; insanların genetik yapısı,sonradan kazanılan hastalıklar , ortopedik protez ameliyatları, ikiden fazla hamilelik sonrası ve menopoz dönemleri, insanların çalışma ortamlarında giderek fazla oturarak immobilize çalışması, tatilde ve günlük yaşamında direkt güneşten uzak kalması, bazı ilaçların uzun süreli kullanılması, diabet, böbrek, guatr ve hormon problemi, özellikle gençlerin hazır ve hormonlu gıdalarla dengesiz beslenmesi ile çok yakından ilgilidir.

Osteoporozun belirtileri;

İleri yaşlarda yoğun kemik kaybı meydana geldiğinde ağrı şikayetleri , omurga çökmesi , boy küçülmeleri , kamburlaşma ,kifoz , kalça , el ve bilek kırıkları gibi şikayetlerle ortaya çıkmaktadır. Bu noktadan sonra ise yapılacak bir şey yoktur. Röntgen filminde bile % 45 kemik kaybı meydana geldikten sonra tesadüfen fark edilebildiği göz önüne alındığında osteoporozun tek tanı ve takip imkanı olan Kemik Dansitometre cihazının önemi ortaya çıkmaktadır.
Kimler osteoporoz açısından risk grubundadır?
1. Günlük beslenmesinde yeterince kalsiyumlu gıda (süt ve süt ürünleri) almayanlar
2. Menopoz dönemindeki bayanlar
3. Genetik yatkınlığı olanlar
4. Şeker hastaları, böbrek taşı düşürenler ve diğer böbrek hastaları
5. Uzun zaman kullanılan kortizonlu ilaçlar, bazı antiasit mide ilaçları ve sakinleştirici ilaçlar
6. Aşırı çay, kahve, sigara, alkol kullananlar
7. Çeşitli nedenlerle uzun süre aşırı hareketsiz yaşayanlar
8. İkiden fazla doğum yapmış olanlar
9. 50 yaşını geçen erkekler