Dijital Mammografi

Merkezimizde ileri teknoloji hedefine uygun olarak yalnızca kadın sağlığına odaklanmış Amerikan Hologic firmasının Lorad M-IV mammografi modeli tercih edilmiştir. Görüntüler FDA onaylı dijital sistemle işlenmektedir.
Dijital mammografide röntgen ışınları özel olarak tasarlanmış dedektör plakalar üzerinde yakalanmakta, bu elektronik sinyaller bilgisayara aktarılarak görüntü oluşturulmaktadır. Dijital mammografi görüntüleri yüksek çözünürlükte özel mammografi monitörlerinde, konusunda deneyimli iki uzman radyolog tarafından değerlendirilmektedir.
Dijital mamografinin sağladığı yüksek detay gücü ile mikrokalsifikasyon ve milimetrik kitlenin ayrımı kolaylaşmaktadır. Özgün otomatik doz ayarı ile etkin ve daha düşük doz verilebilmekte, çekim tekrarına gerek kalmamaktadır.

Dijital Mammografi
Dijital Mammografi

 

Ayrıca Lorad M-IV teknolojisi ile acı veren derecede sıkıştırma önlenmiş, hasta konforu ön plana çıkarılmıştır.
Mammografi incelemesinin dijital platformda gerçekleşmeşi düşük dozda yüksek detayda görüntüleme imkanı verirken, inceleme süresini de oldukça kısaltmaktadır.

Arşivleme

Meme dokusu kadının hayatı boyunca süt bezlerinin gelişimi ile başlayan üreme süreci ve menopozda devam eden sürekli bir değişim içindedir. Yaşla birlikte yağ dokusu artarken, süt bezleri azalır. Böylece mamografik görünüm sürekli değişir. Bu nedenle olgunun kontrollerinde önceki incelemelerle karşılaştırma yapmak tanısal açıdan çok değerlidir. Dijital arşivimizde önceki verilerinizi bu nedenle sizin için saklıyoruz.

Neden Mamografi Ultrason İle Tamamlanmalı?

Erken ve doğru tanı için her mammografi tetkiki mutlaka ultrasonografi ile tamamlanmalıdır. Çünkü yağ dokusundaki lezyonları ve mikrokalsifikasyonları görüntülemede mamografi , süt bezleri ve bağ dokuyu görüntülemede ultrasonografi ve doppler daha duyarlıdır. Bu amaçla meme dokusuna duyarlı özel prob ve yazılıma sahip Siemens S-2000 Acuson Antares dijital ultasonografi cihazı ile her mamografi tetkikini ultrason ile kontrol etmeyi öneriyoruz.
Ayrıca genetik yükü fazla olgularda, menopoza geç girmiş yada hormon replasman tedavisi nedeni ile meme dokusu yoğun olan fibrokistik yapıdaki memelerde ve silikon protezli olgularda, özel meme sarmalı ve yazılımı bulunan MR cihazımız ile tanıya gidilmektedir.

Dijital Mamografinin Avantajları

 • Ağrısız sıkıştırma
 • Düşük radyasyon
 • Yüksek detay
 • Hızlı çekim
 • Gereksiz çekim olmaması
 • Dijital arşivleme olanağı

Meme Hastalıkları

Memede Erken Tanı Hayat Kurtarır

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. Her sekiz kadından biri yaşamının herhangi bir döneminde meme kanserine yakalanmaktadır. Bu risk yaşla birlikte artmaktadır.
Araştırmalar göstermiştir ki; meme kanserinin erken tanısı ile tedavi şansı yüzde yüze yükselmektedir. Meme kanserini önlemede en etkin yol risk faktörlerini mümkün olduğunca azaltmak ve erken tanı olanaklarından yararlanmak olmalıdır. Meme kanseri için bilinen bazı risk faktörleri şunları kapsamaktadır;
Genetik Faktörler; meme kanserlerinin yalnızca % 8 ‘i genetiktir. Aile fertleri arasında erken yaşta meme kanserlerinin görülmesi dikkate alınmalıdır. Risk analizi içi BRCA1 ve BRCA2 ..değerlendirilebilir.

Östrojen hormonunun yüksek olduğu durumlarda:

 • İlk adetin 13 yaşın altında görülmesi
 • Menopoza 51 yaşın üzerinde girilmesi
 • Doğum kontrol haplarının kullanımı
 • Hormon yerine koyma yada (replasman) tedavisi
 • Hiç doğum yapmamak yada ilk gebeliğin 30 yaşın üzerinde olması
 • Alkol kullanımı (günde 2 bardak ve üstü)
 • Şişmanlık gibi östrojen hormonunun yüksek olduğu durumlarda meme kanseri riski artmaktadır.

Erken Tanı İçin Ne Yapmalı?

Kendi kendimize aylık muayane:
20 yaşından itibaren yetkili bir sağlık uzmanı tarafından eğitildikten sonra tüm kadınların kendi kendilerine aylık meme muayenelerini yapmaları önerilir. Bu muayene hormonal etkilerin en az olduğu dönem olan adet başlangıcından 5-7. günler arasında yapılmalıdır. Bu dönemde memeleriniz hassas ve şiş değildir, eğer menopoz döneminde iseniz her ayın belirli bir günü muayenenizi yapabilirsiniz.
Aylık muayenelerle kendi meme dokunuzu tanıyacak ve sonradan ortaya çıkabilecek kitleleri erken dönemde fark edebileceksiniz.
Kendinizi önce görsel olarak kontrol etmelisiniz. Ayna karşısında eller belde ve havada, memelerde asimetri, çöküntü, renk değişikliği yada kabuklanma olup olmadığına bakılır.
Daha sonra sırt üstü yatar pozisyonda elle muayeneye geçilir. Bir eliniz başınızın altında iken diğer elinizin parmak ucu ile memenin tamamı dıştan içe doğru giderek küçülen çembersel hareketlerde hafifçe bastırarak incelenir. Ardından koltuk altınızı yukarıdan aşağıyı parmaklarınızla bastırarak muayene etmelisiniz. Eğer elinize şüpheli bir yumru gelirse hemen doktorunuza baş vurunuz
Son olarak meme başı ve çevresini sıkın eğer akıntı varsa doktorunuzu uyarın.
20-40 yaş arası her üç yılda bir, 40 yaşından sonra her yıl hekim tarafından meme muayenesi yapılmalıdır.